תעודות סל בחסר

תעודות הסל בחסר (שורט) מהוות נישה פחות מוכרת בעולם תעודות הסל אולם הצורך בהן עולה, בין היתר, בשל חשש המשקיעים מצמד המילים "השקעה בשורט".

לכל אחד מאתנו ביטוח מקיף ברכבו למרות שסטטיסטית ההסתברות שנקלע לתאונת דרכים נמוך מ-1%. די ברור שגם הזהירים שבנהגים לא ינהגו ברכבם ללא ביטוח מקיף, בידיעה שהסיכוי שעלות הפרמיה תאבד כולה בהסתברות גבוהה של 99%.

באופן דומה, תיק ני"ע כולל בתוכו בד"כ מגוון ניירות שונים הזקוקים לביטוח מפני הלא צפוי בשוק, במיוחד כאשר בשוק ההון מידת השליטה שלנו על הבלתי צפוי נמוכה משמעותית מאשר בעת נהיגה.

איך תעודות השורט באות לידי ביטוי?
תיקי ההשקעות שלנו כוללים בתוכם חשיפה במידה זו או אחרת לשוק וגידור הסיכון יכול להיעשות באמצעות תעודת השורט המתאימה. לדוגמה, בתיק ני"ע המורכב מ-40% אג"ח ממשלתי, 40% אג"ח קונצרני ו-20% מניות, סביר להניח שבחירת המניות בתיק בוצעה לאחר מחשבה וניתוח השוק וכוללת בתוכה מניות ממספר מדדים שונים עם קורלציה נמוכה ביניהן למזעור הסיכון.

תרחיש אפשרי שבשוק דובי לא תמיד נלקח בחשבון הוא אירוע חיצוני שגורר ירידה בשוק כולו באופן רוחבי (ללא הבדל בין סקטור כזה או אחר, שווי השוק או איכות הניהול של החברה וכו'). במקרה כזה נוכל לקבל החלטה על מימוש החלק המנייתי באופן מלא ורכישתו לאחר מכן פעם נוספת (בתזמון יותר טוב יש לקוות) אבל הסיכוי שנצליח לקנות בדיוק בתחתית הוא נמוך מאוד.

לחלופין, ניתן לגדר את הסיכון בתיק המורכב ממניות בישראל על ידי רכישת תעודת שורט ת"א 25 (או מדד כלשהו אחר) ובכך לגדר ולהקטין את הסיכון הסיסטמתי בתיק. כך, אם שוק המניות יורד המשקיע מרוויח מתעודת הסל בשורט ובכך מצמצם את ההפסד שנובע לו מתיק המניות. ברור שלהגנה הזאת יש מחיר ולא תמיד צריך אותה – בדיוק כמו בביטוח רכב.

מה ההבדל בין רכישת אופציות לבין רכישת תעודות סל?
ההבדל הראשון הוא בגיוון. בישראל המסחר בנגזרים הוא בעיקר על מדד ת"א-25 או מדד ת"א 100. כיום נסחרים בבורסה בתל אביב נגזרים על מדדים אלו ועל מדד הבנקים בלבד ואילו בשאר הנגזרים נכס הבסיס אינו מדד. מכאן אנו למדים שמשקיע המעוניין להגן על תיק ההשקעה שלו המורכב בעיקרו מני"ע ממדדים אחרים, או אם ירצה לבצע שורט על סקטור או מדד אחר לא יוכל להיעזר בנגזרים אלו. תעודות שורט, לעומת זאת, ניתן למצוא על מגוון רחב של מדדי מניות, אג"ח קונצרני ואג"ח מדינה.

הבדל שני הוא במידת התנודתיות. אופציות על מדדים הן למעשה נגזרת של המדד והתנודתיות במחירה יכולה להגיע תוך זמן קצר לעשרות ואף למאות אחוזים. בתעודת שורט לעומת זאת רמת המינוף נשארת קבועה עבור רוכש התעודה מרגע הרכישה עד למכירתה.

הבדל שלישי הוא בפרמיה שזהו למעשה כינוי למחיר האופציה והיא סכום הכסף שמשלם הקונה בעת רכישת האופציה למוכר האופציה במידה וביום פקיעת האופציה היא "מחוץ לכסף" הרי שרוכש האופציה שעדין מחזיק בה יפסיד את כל המחיר ששילם. בתעודת שורט, לעומת זאת, אין פרמיה כזו מאחר ומחיר התעודה נגזר משווי המדד באותו הרגע.

לסיכום, ביחס לאלטרנטיבות נראה שתעודות השורט הינו מוצר שראוי להכיר בין שאר החלופות להגנה על תיק ההשקעות או ניסיון להרוויח בשוק במגמה יורדת.