אופציות מעוף צעד ראשון

שוק אופציות המעו"ף נתפס בעיני רבים כשוק מלא מסתורין ומרוחק, בעוד שניתן להסתכל עליו במונחים המוכרים לכולנו. בעוד שבשוק המניות ניתן להרוויח מעליות (בד"כ רק משקיעים מתוחכמים יכולים להרוויח גם מירידות) הרי שבשוק הנגזרים ניתן להרוויח מכל תרחיש עתידי אפשרי עבור מדד ת"א 25 או ת"א 100, כגון : עליות, ירידות, תנודתיות, אי- תנודתיות, מהירות שינוי המדד, הימצאות מדד ת"א 25 בטווח מסוים בעתיד ועוד.
בכך הופך שוק אופציות המעו"ף לזירה דינאמית עם סיכויים וסיכונים רבים, גבוהים ומהירים. זו גם הסיבה שמערכת מסחר המאפשרת מידע ישיר בזמן אמת, זמינות מלאה וכלים לניתוח המידע אלו תנאי הכרחי להצליח באופן עקבי בשוק כה מאתגר.
על מנת להמחיש את עולם האופציות נתחיל ונדון בשוק הביטוחים. בחיי היום יום אנו קונים ביטוחים מסוגים שונים-ביטוח דירה, ביטוח רכב וכן הלאה.
כשאנו קונים ביטוח רכב, סוכן הביטוח ינסה לאמוד מספר נושאים על מנת לתמחר את הביטוח:

1) למשך כמה זמן אנו מבטחים את הרכב

2) מה שווי הרכב (שווי נכס הבסיס)

3) מה הריבית במשק.(לצורך חישובים פיננסים)

4) מה גודל ההשתתפות העצמית.(החל מאיזה נזק נקבל פיצוי)

5) מהו הסיכוי לתאונה (ההסתברות)
לאחר בירור פרמטרים אלו יכול סוכן הביטוח לקבוע את מחירו של הביטוח (הפרמיה). בשוק הנגזרים חלים אותם כללים בדיוק: 1) משך חיי האופציה ( בין 0-3 חודשים)

2) שווי מדד הבסיס (מחיר הנכס)

3) מהי הריבית במשק ( ריבית חסרת סיכון)

4) מהו מחיר המימוש ( החל מאיזה ערך מדד  נקבל פיצוי במקרה של "תאונה")

5) מהי סטיית תקן ( מה ההסתברות לתרחיש מסוים במדד )

לאחר קביעת חמשת הפרמטרים ניתן לחשב את מחיר האופציה (הפרמיה) על-פי מודל בלאק&שולטס (זוכי פרס נובל).
כעת ניכנס לעובי הקורה כדי להכיר טוב יותר את סוגי הביטוחים (האופציות). קיימות שתי סוגי אופציות : CALL,PUT. CALL  הינו למעשה ביטוח לעליות (מתאים למשקיעים שמעוניינים להשקיע במדד  מבלי לקנות את המניות עצמן ע"י רכישת ביטוח עם השתתפות עצמית). PUT  הינו ביטוח לירידות – נקבל פיצוי כספי במידה ותתרחש תאונה (בניקוי השתתפות עצמית) – במקרה זה "תאונה" היא ירידות במדד. כמובן ששכחנו את חברות הביטוח שמוכרות לנו את הביטוחים – לוקחות את הסיכון לתאונות ותמורת סיכון זה הן דורשות פרמיות .
מי הן חברות הביטוח כשמדובר בשוק הנגזרים? כל משקיע יכול להיות חברת ביטוח – אמנם הבורסה דורשת בטוחות כספיות במקרה של "תאונה" אבל מעבר למגבלה זו כל אחד יכול להיות חברת ביטוח.
בשוק הנגזרים אפשר לקנות ולמכור ביטוחים וללבוש שני כובעים : 1) רוכשי ביטוחים. 2) מוכרי (כותבי) ביטוחים. ביטוח נוסף שנזכיר המורכב משני סוגי האופציות (CALL,PUT)  הוא ביטוח תנודתיות.  ניתן לרכוש/ למכור בשוק הנגזרים ביטוח שנשלם /נקבל פיצוי אם המדד ינוע לאחד הכיוונים (עליות,ירידות) במהירות מסוימת או לחילופין שלא ינוע (יישאר יציב).

(*)שוק הנגזרים הינו שוק תנודתי מחד ומקצועי מאידך, פעילות בשוק זה אינה מומלצת למי שאין בידיו הידע והכלים לפעול בשוק זה. אין באמור בטור זה כדי להוות המלצה לפעולה בשוק הנגזרים או בשוק ההון, וכל המבצע פעולות מבצע זאת על אחריותו בלבד.